В єдності сила і міць держави. 22 січня - День Соборності України

Бібліотечно-інформаційний центр

22 січня 2024

22 січня2024 року в Україні традиційно відзначають День Соборності, або ж 105 – річницю підписання Акта злукиміж Українською Народною Республікою та Західноукраїнською Народною Республікою. Офіційно в Україні свято встановлено Указом Президента України “Про День Соборності України” від 21 січня 1999 року.

Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія - об’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської  Народної  Республіки (ЗУНР) в одну державу. Внаслідок невдач Української революції 1917-1921 років державність зберегти не вдалося. І як результат, упродовж XX століття українці змушені були неодноразово відновлювати її в боротьбі.

22 січня 1939-го було вперше за 20 років урочисто відзначено на офіційному рівні свято Соборності. Відбулось це у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час - автономній республіці Чехословацької республіки. Це був чудовий привід нагадати закарпатцям про волю, висловлену на з'їзді Всенародних зборів українців у Хусті 21 січня 1919-го про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею у Києві. Це була не просто маніфестація, а найбільша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація місцевого населення за участю 30 тис. люду, яке з'їхалось до столиці Карпатської України з усіх куточків краю.

 22 січня 1990 року в Україні відбулася одна з найбільших у Центрально-Східній Європі масових акцій - “живий ланцюг” як символ єдності східних і західних земель України. Понад мільйон людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Івано-Франківська через Львів до Києва. Акція засвідчила, що українці подолали страх перед комуністичною партією і готові протистояти тоталітарному режиму. Гаслами кампанії з відзначення Дня Соборності стали : “В єдності сила”, або “Разом сильніші”.

Через сторіччя після проголошення Акта Злуки на Софійському майдані соборність залишається на порядку денному національних завдань.  Наше завдання сьогодні - подолати російську агресію та робити все можливе, щоб розбудувати економічно й духовно багату Україну, якою пишатимуться наші нащадки.

День Соборності України - день, який символізує єдність земель України. Це одне з найважливіших свят нашої країни, яке підкреслює, що ми всі - це один народ і ніякі вороги не зможуть нас роз’єднати.

 В читальному залі бібліотечно-інформаційного центру підготовлено книжкову виставку:В єдності сила і міць держави’, з матеріалів якої можна дізнатись як століттями розірваний український народ об'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.

 З Днем Соборності! Слава Україні - єдиній, соборній, неподільній!

 

Галина Петренко, провідний бібліотекар БІЦ

 

Джерело : https://uk.wikipedia.org/wiki/День-соборності-України

https://suspilne.media/culture/200031-ukraina-vidznacae-den-sobornosti-aka-istoria-cogo-svata/