Національні  традиції. Вишиванка.

Бібліотечно-інформаційний центр

19 травня 2022

19 травня - День вишиванки

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.

Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Того року у вишиванки вдяглися кілька студентів та викладачів Чернівецького університету, тепер це свято набуло міжнародних масштабів.

Кожна нація має свій традиційний одяг. Для українців таким одягом є вишита сорочка, яка називається – вишиванка. Історія вишиванки сягає корінням углиб століть. Згідно з історичними документами та археологічними розкопками, прикрашання одягу вишивкою було поширене ще в дохристиянський період. За свідченням Геродота,стародавні скіфи носили вишитий одяг. Українська національна символіка сформувалася під впливом інших народів і увібрала художні елементи різних культур, але при цьому зберігала свою самобутність.

Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. А сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї.

Українська вишиванка: 10 цікавих фактів

  1. Українська вишиванка має надзвичайно давнє походження. Численні дослідження свідчать, що вишите вбрання створювали ще до VI ст. Проте, зразки української вишивки з тих часів, на жаль, не збереглися.
  2. Щороку в Україні у третій четвер травня відзначають День вишиванки. У цей день прийнято одягати вишиванку і в такому вигляді відправитися у звичних справах.
  3. Вишивати національний одяг бралися тільки жінки, адже саме вони дарували виробу потужну позитивну енергетику, а вишиванка символізувала добро, вірність та любов. Це ремесло матері передавали своїм донькам, бабусі, онукам.
  4. Вишивка хрестиком є найпопулярнішим швом, який використовують не лише у вишиванках, але й у інших вишитих виробах. Найчастіше хрестиком виконували елементи рослинного та геометричного характеру.
  5. Першим, хто поєднав українську вишиванку із буденним одягом став Іван Франко. Саме він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. В такому вигляді його можна побачити на 20-гривневій купюрі.
  6. У кожному регіоні України техніка вишивання, орнамент, традиційні кольори, якими вишивають сорочку є різними.
  7. Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралась в одному місці, була зареєстрована у 2011 році у місті Рівне. У День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України.
  8. Першим українським телеведучим, який з'явився в прямому ефірі у вишиванці став Андрій Шевченко. 21 листопада 2004 року чоловік відкрив телемарафон "Ніч виборів" на "5 каналі" у вишиванці з косівським орнаментом. Згодом його підтримали інші телеведучі, актори, співаки.
  9. Сьогодні найбільш розповсюджені вишиванки білого кольору. А, наприклад, вишиванки чорного кольору у давнину одягали виключно чоловіки. Сині вишиті сорочки було прийнято одягати жінкам, що вже не планували народжувати, або ж маленьким дівчаткам.
  10. Орнаменти з вишивки з кожним днем стають все більш популярними. Сьогодні їх втілюють не лише на сорочках, але й на будь-якому сучасному вбранні, на автомобілях та навіть "викарбовують" у вигляді татуювання.

 

Людмила Бурячинська

Джерела:

https://www.libr.dp.ua/64-vsesvtny-den-vishivanki.html

https://vzhe-vzhe.com/blog/religious-symbols-ukrainian-embroidery/

 

Про національні традиції вишивання радимо почитати:

 

  1. Магія вишивки Придніпров‘я. Ч. 1. Розмаїття на полотні. Історія вишивки нашого краю, орнаменти якої збережені і збагачені не одним поколінням вишивальниць-майстринь, радують душу і милують зір. https://www.dnipro.libr.dp.ua/vishivka_texnika_uzori
  2. Коновалова О. В. Антропоморфні мотиви української народної орнаментики : монографія / О. В. Коновалова. - К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2016. – 156 с.
  3. Штельмах В. С. Хай міцніє нитка роду! / В. С. Штельмах. – К. : Мистецтво : Самміт-Книга, 2017. – 75 с.
  4. Чумарна М. І. Тайнопис вишивки / М. І. Чумарна. – Львів : Апріорі, 2018. - 96 с. : кольор. іл.
  5. Кара-Васильєва Т. В. Українська народна вишивка / Т. В. Кара-Васильєва, А. О. Заволокіна. – К. : Либідь, 1996. – 96 с.
  6. Калита ХІІ. Народна побутова вишивка (кінець XVIII – початок ХХІ сторіччя). Дніпропетровщина : фотоальбом / упоряд. О. М. Хоменко [та ін.] ; відп. за вип. О. І. Кучма. – Дніпро : Ліра, 2016. – 126 с. : іл.
  7. Чумарна М. І. Вишивання долі. Символіка і техніки шитва / М. І. Чумарна. – Львів : Апріорі, 2017. – 87 с. : кольор. іл., фот.
  8. Бебешко Л. Українська вишиванка : мальовничі узори, мотиви, схеми крою / Л. Бебешко. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2018. - 127 с. : кольор. іл.
  9. Лукашенко Т. Українські обереги своїми руками / Т. Лукашенко. – Харьков : Аргумент Принт, 2015. – 224 с. : іл.
  10. Кацан О. Самобутній оберіг на ім'я український костюм / О. Кацан // Українська культура. – 2016. – № 3/4. – С. 62-64.
  11. Лемешенко Н. Україна в символах: 140 запитань про символи України / Н. Лемешенко // Шкільний світ. – 2019. – № 16. – С. 3-37.
  12. Тихолоз Н. Вишиванка як маркер національної ідентичності в родині Івана Франка / Н. Тихолоз // Дивослово. – 2016. – №7-8. – С. 56-62.