Крути: і сум, і біль, і вічна слава! 29 січня - День пам'яті героїв Крут

Бібліотечно-інформаційний центр

29 січня 2022

Ви стали прикладом усім,
Про Вас нікому не забути!
В понурій темряві віків
Світити будуть завжди Крути!

Леся Храплива-Щур

                                                                 

29 січня в Україні відзначають пам'ять героїв Крут - українських студентів, які намагались зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році, потрапили в полон і були розстріляні більшовиками.

Що відомо про цю подію з історії Української Народної республіки?

З українського боку в бою під Крутами брали участь приблизно 600 бійців:

250-400 старшин та курсантів Першої української військової школи ім. Богдана Хмельницького; 114-130 добровольців 1-ї сотні Куреня студентів Січових Стрільців (студенти університету св. Володимира, учні гідротехнічної школи, учні лікарської школи тощо); 60 вояків Куреня смерті; 80 бійців чернігівського вільного козацтва; кавалерійський загін. Їм протистояли шість-сім тисяч більшовиків. Бій 29 січня 1918 року тривав кілька годин і завершився великими втратами для більшовиків. Українським бійцям вдалося на кілька днів зупинити просування більшовицьких військ до Києва. Симон Петлюра мав час на придушення повстання більшовиків на заводі "Арсенал". Бойові втрати серед більшовиків у 300 людей, серед бійців УНР - у 70-100 загиблих. Бій під Крутами надав час уряду УНР підписати 9 лютого Берестейський мирний договір з країнами Четвертного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина та Болгарія). УНР була визнана як самостійна держава, а її армія отримала підтримку німецької та австро-угорської армій у боротьбі з більшовиками.

Бій під Крутами став символом героїзму молодого покоління в боротьбі за незалежність України. Після здобуття Україною 1991 року незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежність держави.

У 1998 р. на місці бою біля станції Крути та на Аскольдовій могилі встановлено пам'ятні знаки.

Більше інформації на книжковій виставці у бібліотечно-інформаційному центрі коледжу. Запрошуємо ознайомитись.

 

Світлана Андрійчук, провідний бібліотекар

 

Джерело: https://www.bbc.com/ukrainian/news-55853090