Пам’ятаймо подвиги героїв визвольної боротьби. 28 жовтня - День вигнання нацистських окупантів з України

Бібліотечно-інформаційний центр

28 жовтня 2021

Щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України, ми вшановуємо пам’ять українців, які віддали життя за свою Батьківщину.

Український інститут національної пам'яті наголошує, що після 28 жовтня 1944 року Україна не стала вільної державою, тож термін "визволення", який вживався досі щодо цієї дати, є історично некоректним. Із вигнанням нацистських окупантів у 1944 році Україна не отримала волі, тільки опинилася під пануванням іншого тоталітарного режиму, результатом діяльності якого стали масові репресії та депортації, зокрема сотень тисяч українців, поляків та цілого кримськотатарського народу, смерть від масового голоду сотень тисяч мешканців України у 1946-1947 роках.

У вигнанні окупантів брала участь уся Україна: регулярні радянські війська та червоні партизани (разом понад 3 млн солдатів-українців), національне підпілля на чолі з Українською повстанською армією та українські бійці на усіх інших фронтах світу, що наближали спільну перемогу над Гітлером.

Вигнання нацистських окупантів супроводжувалося вчиненням масових злочинів, які організували сталінський режим і радянські війська з вини його командування. Українці продовжували зазнавати втрат і після закінчення війни, масові репресії тривали до самої смерті Сталіна. На території Західної України під час придушення національного руху за різними даними було вбито 150 тисяч, заарештовано 130 тисяч та депортовано понад 200 тисяч осіб. Внаслідок організованого масового голоду у 1946-1947 роках в Україні загинуло до 1 мільйона осіб, а близько мільйона політичних ув’язнених потерпали від страждань у ГУЛАГу.

Український визвольний рух, не вважаючи вигнання німецьких окупантів визволенням, продовжував боротьбу за незалежність України, яка тривала ще майже десятиліття. Переслідування інакодумців не припинялося до розпаду СРСР, адже Радянський Союз ставив за мету не визволення українського народу, а відновлення тоталітарного режиму на цих територіях. Свою свободу український народ виборов 24 серпня 1991 року зі здобуттям державної незалежності.     

Запрошуємо ознайомитись з матеріалами та документами книжкової виставки, приуроченої до цієї дати.   

    Людмила Бурячинська

Джерела:

https://old.uinp.gov.ua/news/shchodo-28-zhovtnya-i-zvilnennya-teritorii-ukraini-vid-natsistiv

https://www.unian.ua/society/10315368-v-ukrajini-sogodni-vidznachayut-74-tu-richnicyu-vignannya-nacistskih-okupantiv.html