05 червня 2021
Всесвітній день охорони навколишнього середовища проголошений Генеральною Асамблеєю ООН 15 грудня 1972 року, і з того часу його щороку відзначають в усьому світі. Вибір цієї дати обґрунтовано тим, що саме в цей день – 5 червня 1972 року – в Стокгольмі (Швеція) почала роботу Конференція ООН з проблем навколишнього середовища, за результатами якої було створено ЮНЕП – Програму ООН з навколишнього середовища.
Приводом для проведення цієї всесвітньої акції стало звернення, що надійшло 11 травня 1971 року Генеральному секретареві ООН, яке підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому в зв’язку із забрудненням навколишнього середовища, тому «червоною ниткою» у зверненні стали слова: «Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить з нами».
Метою цієї всесвітньої акції є привернення уваги світової громадськості до проблем планети Земля та навколишнього середовища, а також стимулювання політичного інтересу і відповідних дій.
Відзначення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища розраховане на те, щоб залучити якомога більше людей до охорони навколишнього середовища, дати народам світу можливість активно сприяти збалансованому й справедливому розвитку, розумінню того, що основною рушійною силою у зміні підходів до природоохоронних питань є громади та громадяни, а також роз’яснити корисність партнерських відносин, щоб у всіх країн і народів було безпечніше й благополучне майбутнє.
Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі, або в деякій її частині. Земля, вода, повітря, флора і фауна – все це довкілля, на стан якого впливає маса чинників – від кинутого на землю недопалка, папірця, до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових комплексів, що отруюють своїми викидами повітря мегаполісів; від убитого заради бивнів слона десь у Центральній Африці, до вирубаних декількох гектарів лісу у Закарпатті. Головну загрозу довкіллю становить людина – її байдужість, безкультур’я і безмежна жадібність.
Як зазначають організатори, щорічно внаслідок забруднення повітря в світі передчасно помирає близько 7 мільйонів людей, з яких близько 4 мільйонів – в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Цьогорічна тема закликає уряди, промисловість, суспільства і громадян об’єднатися для вивчення можливостей відновлюваної енергетики та “зелених” технологій для поліпшення якості повітря в містах і регіонах світу.
Детальніше про проблеми навколишнього середовища можна дізнатись з книжкової виставки «Майбутнє нашої планети – в наших руках» в бібліотечно-інформаційному центрі.
Галина Петренко, провідний бібліотекар БІЦ
Джерела : http://www.ecoleague.net/forumy-konferentsii-kruhli-stoly-seminary/ekolohichnyi-kalendar/cherven/item/351-vsesvitnii-den-okhorony-navkolyshnoho-seredovyshcha
https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2714851-sogodni-vsesvitnij-den-dovkilla.html