Легендарна Українка. До дня народження Лесі Українки (25.02.1871 - 01.09.1913)

Бібліотечно-інформаційний центр

25 лютого 2020

Потрібно цінувати те, що маєш,

а не те, про що мрієш.

Леся Українка

Леся Українка (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач-Квітка) – геній української літератури, яка входить в умовну тріаду Шевченко-Франко-Українка. Попри складну хворобу – туберкульоз кісток, з якою вона боролася все життя, Леся ніколи не здавалася, була сильною, спраглою до розвитку, творчості та самоосвіти. Вона стала навіть відомішою, ніж її мати – поетеса Олена Пчілка.

За життя Леся вразила Україну і світ своєю творчістю та інтелектом. Серед інтелігенції, яка в більшості складалася з чоловіків, вона була однією з найвідоміших поетес в Україні. Навіть сам Іван Франко назвав її "єдиним мужчиною в нашому письменстві". Хоч сама Українка не вважала себе гідною і нігтя Франка.

У Лесі Українки було чотири чоловіки за життя. Перше кохання – Максим Славінський, молоді роки пройшли за уроками грузинської мови з Нестором Гамбарашвілі, найщиріше кохання вона відчула до Сергія Мержинського і за шість років до смерті стала дружиною Климента Квітки.

З Максимом Славінським Лариса зустрілася коли їй було 15, а йому 18 років. Він був товаришем старшого брата поетеси Михайла. Максима та Леся об'єднала любов до поезії Генріха Гейне. Дослідники досі не розуміють чому ці романтичні стосунки не розвинулися, а залишилися дружніми. Відомо, що матір письменниці Олена Пчілка недолюблювала Максима. Однак це навряд чи було причиною розриву, адже Лариса була дуже впертою дівчиною.

Коли Лесі було 24 роки, у будинку її родини знімав кімнату грузинський хлопець Нестор Гамбарашвілі. Лесю захоплював Нестор і його особливий народ. Вона давала йому уроки французької мови, а він вчив її грузинської. Гамбарашвілі згодом розбив серце відомої українки, коли вона поїхала лікуватися у Ялту. Він одружився на багатій дівчині. Про це Леся дізналася не від нього особисто, а з листа матері. Зреагувала поетеса словами: "Попався, жучку, в панську ручку!". Поетеса важко переживала зраду і писала Несторові листи, на які так і не отримала відповіді. Відомо, що у 1958 році Гамбарашвілі плакав на могилі Лесі.

Найбільше Леся Українка кохала Сергія Мержинського, який в Ялті лікував туберкульоз легень. Сергій був дуже розумною і ерудованою людиною. Освіту він здобув у Києві, працював над перекладами, захоплювався театром, був громадським діячем. Леся їздила до Сергія у Мінськ, допомагала з лікуванням і не покинула його до самої смерті. Однак це кохання не було взаємним. Сергій вважав ці стосунки дружнім, навіть робочими. Він кохав іншу жінку. Леся жахливо пережила смерть коханого. Від стресу і перевтоми її власна хвороба почала прогресувати. Вона ще довго відновлювала сили у санаторіях Карпат, у Сан-Ремо, на Кавказі, в Ялті, далі були Кутаїсі і Берлін.

За шість років до смерті Лесі Українка одружилася. Її чоловіком став добрий друг Климент Квітка. Біографи вважають, що між ними не було пристрасті, втім була глибока дружба, довіра та опіка. Він був на 9 років молодшим від Лесі. Займався музикою та етнографією, хоч і був юристом. Відомо, що до останніх днів Квітка ревнував Лесю до Мержинського.

«Я не завжди тямлю, за що і через що я кого люблю… Не знаю і, скажу правду, знати не домагаюсь. Люблю і вже…», – Леся Українка.

Для більш детальної інформації запрошуємо користувачів бібліотечно-інформаційного центру коледжу переглянути тематичну книжкову виставку «Легендарна Українка!».

 

Світлана Андрійчук, провідний бібліотекар БІЦ

Джерело: https://www.5.ua/kultura/choloviky-lesi-ukrainky-iak-neshchaslyve-kokhannia-peresliduvalo-poetesu-vse-zhyttia-187110.html