Сьогодні день пам’яті видатного українського письменника Івана Франка.
Іва́н Я́кович Фра́нко́ (27 серпня 1856, с. Нагуєвичі — 28 травня 1916, Львів, Австро-Угорщина) — видатний український письменник, публіцист, етнограф, фольклорист, історик, філософ, соціолог, економіст, журналіст, перекладач, громадський і політичний діяч. Доктор філософії (1893), дійсний член Наукового товариства імені Шевченка (1899), почесний доктор Харківського університету (1906).
Народився Іван Якович Франко 27 серпня 1856 року у селі Нагуєвичі на Львівщині, за тих часів це була територія Австро-Угорщини. Батько його був заможним ковалем, мати походила зі збіднілої шляхти. Батьків майбутній письменник втратив рано.
Сучасники називали Франка велетом думки і титаном праці. Він залишив по собі колосальну художню і наукову спадщину, яка становить близько 50 тисяч творів. 50-томне академічне видання творів, здійснене у 1976-1986 роках, є далеко не повним його доробком, який «тягне» на стотомник (приміром, Леся Українка «уміщується» в п’ятитомник). За сорок років творчої діяльності Франко видав одинадцять поетичних збірок, понад сто оповідань, дев’ять повістей, понад десять драматичних творів.
Письменник переклав українською мовою близько 200 авторів із 14 мов та 37 національних літератур, у т. ч. зразки вавилонської, єгипетської, староіндійської, староарабської словесності, античного письменства, ліричної та епічної поезії народів світу, твори класиків зарубіжжя.
Іван Франко був номінований на здобуття Нобелівської премії з літератури у 1916 році, але смерть письменника завадила цій історичній події.
28 травня 1916 року письменник помер у Львові
На його честь 1962-го року місто Станіслав було перейменовано в Івано-Франківськ (обласний центр), а також селище міського типу Янів було перейменовано в Івано-Франкове. Ім'ям Івана Франка названий Львівський університет, Київський драматичний театр, багато установ освіти, науки, культури в Україні та за кордоном. На його честь названо астероїд 2428 Каменяр.
Запрошуємо користувачів ще раз перечитати відомі твори великого українця. Перегляд творчої спадщини Івана Франка– у читальному залі БІЦ.
Людмила Бурячинська, завідувач бібліотечно-інформаційного центру
У повідомленні використані матеріали з сайтів
https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2709330-sogodni-v-ukraini-vsanovuut-pamat-ivana-franka.html