28 вересня 2018
В нічному смерку
Скажений «Беркут»
Зачищав,
Зачищав,
Зачищав Майдан.
Кийки свистіли,
Впивались в тіло
І з нас робили громадян.
Олександр Ірванець
26 вересня в Рівненський краєзнавчий музей завітали здобувачі освіти юридичного відділення під керівництвом викладачки юридичних дисциплін Ірини Матковської, щоб переглянути фільм третього Рівненського міжнародного кінофестивалю «Місто мрії» французького режисера про героя Небесної сотні рівнянина Олександра Храпаченка.
Півторагодинну стрічку «Саша Х. Крила на майдані» зняв французький режисер-документаліст Емануель Графф, який був присутній під час показу фільми та ділився своїми враженнями про зйомки фільму, відповідав на запитання присутніх. Його дружина родом із Харкова. Так склалося, що у 2014 році чоловік був у Києві. Саме там французький режисер випадково познайомився з подругою Олександра Храпаченка, яка й розказала його історію. Фільм знімали у 2014 – 2015 роках у Рівному, Києві та Меці (Франція). Емануель Графф пояснив, що у цій стрічці намагався показати Євромайдан, оповідаючи про одного з його героїв. Під час показу кінострічки в залі був присутній батько Олександра.
Олександр Храпаченко загинув 20 лютого 2014 року на першій барикаді на Інституцькій від кулі снайпера. Йому було 26. Друзі та рідні розповідають, що Олександр був творчим і життєрадісним, любив пригоди і мандрівки, займався скелелазінням, був зіркою КВН та молодіжних вистав.
За сюжетом фільму Емануеля Граффа, подруга Олександра Храпаченка за рік по його смерті приїздить із Києва в Рівне, бо хоче знайти людей, які знали героя-майданівця. Дівчина зустрічається з рідними, друзями, колегами Олександра, його нареченою. Вони розповідають цікаві історії з життя Храпаченка, згадують його дитинство, а ще звістку про загибель.
«Я зняв цей фільм для того, щоб про Україну не забували у Європі. Щоб довести тамтешнім людям, які негативно відгукуються про Революцію гідності, що вони неправі. І саме історія Олександра Храпаченка допомогла мені показати Євромайдан зсередини», – розповів режисер фільму Емануель Графф. Герої не вмирають!
Йди, брате, битись
За честь і гідність,
І яничар,
Яничар,
Яничар змітай.
За нами правда,
На неї права
Ти вже ні в кого не питай.
Нехай з нас кожен
Сказати зможе:
«Я захищав,
Захищав,
Захищав Майдан.
І цю свободу,
В бою здобуту
Я вже нікому не віддам!»
Олександр Ірванець
Посилання на інформацію - zik.ua.
Відеосюжет даного заходу, під час якого здобувач освіти 41-Ю групи Музичка Микола презентував свої власні вірші, можна переглянути за посиланням.
Ірина Матковська – викладачка юридичних дисциплін