Щорічно 21 вересня вшановується Різдво Пресвятої Богородиці, яке має також народну назву Друга Пречиста й асоціюється із остаточним приходом осені. Різдво Богородиці вважають жіночим святом, у цей день прийнято шанувати жінок, які опікуються про всю родину.
Чому так? Можливо тому що Друга Пречиста відзначається в один день із давнім дохристиянським святом Рожаниці, на честь богинь, яких вважали матерями усього живого на землі та покровительками жінок. Детальніше про це свято ви можете прочитати тут: (посилання на мій текст про Рожаниці).
В Україні щорічно святкується три Пречисті:
28 серпня — Перша Пречиста або ж Успіння Пресвятої Богородиці.
21 вересня — Друга Пречиста або Різдво Пресвятої Богородиці.
14 жовтня — Третя Пречиста або Покров Пресвятої Богородиці, скорочено «Покрова». Це свято в сучасній Україні святкується найгучніше та найбільш масово, адже поєднує в собі не лише релігійний підтекст: на Покрову вшановують й українське військо.
У народі ці три події прив’язують до погодних змін й кажуть, що «Перша Пречиста жито засіває, друга — дощем поливає, а третя — снігом покриває».
Історія свята Різдва Пресвятої Богородиці:
Згідно із віруваннями християн, Богородиця народилася у той період, коли релігія була у плачевному стані. Вона ж була благочестива та навчалась у монастирі, жила гідним життям і вивчала Святе Письмо, тої саме її було обрано для народження Сина Божого — Ісуса Христа. Це була непроста жінка, на яку не випадково поклали таку місію, тож їй відводиться окрема важлива роль у християнських традиціях і віруваннях.
Різдво Пресвятої Богородиці — це одне із дванадцяти найважливіших християнських свят у році. За легендою, в цей день з’явилась на світ Діва Марія, якій судилось народити майбутнього спасителя людства. Це свято вважається днем радості і добра, тож всі традиції пов’язані з ним створились саме на таких засадах.
Традиції на Другу Пречисту:
Це було свято радісне і супроводжувалось святковими стравами, такими як м’ясний борщ, печеня, страви із продуктів з городу, голубці, вареники, млинці, випічка. Готували багато страв із сиром та подавали до столу свіжі фрукти.
Заборони на Другу Пречисту:
Як і у більшість релігійних свят, існували не тільки традиції святкування, а й певні заборони: те, чого не можна робити у це свято.
Прикмети на Різдво Пресвятої Богородиці:
Джерело vsviti.com.ua