28 жовтня відзначається День визволення України від фашистських загарбників.
Цей день було засновано згідно з Указом Президента "Про День визволення України від фашистських загарбників" від 20 жовтня 2009 року "з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні".
Проте, на сьогодні Український інститут національної пам'яті видав методичні матеріали, в яких наголошував: після 28 жовтня 1944 року Україна не стала вільної державою, тож термін "визволення" є історично некоректним; а також рекомендував використовувати термін "вигнання нацистських окупантів із України" замість сполучення "визволення України від фашистських загарбників".
За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів українських воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території республіки цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.
Бібліотечно-інформаційний центр пропонує вшанувати пам’ять воїнів, які загинули в боях за волю України і населення, яке постраждало від дій фашистських окупантів та переглянути літературу, щодо подій того часу. Бібліографічний список включає перелік статей з періодичних видань та книги.
Статті:
Книги:
У підручнику розширено, конкретизовано висвітлення окремих подій і фактів, які розглядаються в єдностях та суперечностях різноманітних тенденцій з осмисленням їх витоків, обумовленості мотивів вчинків конкретних історичних постатей. Виклад подій доведено до середини 2001 року.
До книги увійшли матеріали досліджень, що їх проводив автор, спогади учасників подій. Вміщено також дереворити Ніла Хасевича із серії "Волинь у боротьбі".
Матеріали збірки розкривають звірячу сутність фашизму, свідчать про криваві злочини нацистів і їх посібників на тимчасово окупованих територіях Української ССР.
У підручникувисвітленопитанняформуванняукраїнськоїнаціональноїідеї. Розглянуто утворення національних політичних партій, участь України в Першій світовій війні, українську національно-демократичну революцію та її наслідки. Викладено проблеми, пов`язані з періодом радянсько-більшовицької доби, за якої було сформовано тоталітарно-репресивний режим в Україні, що спричинив терор проти народу, голодомори, війну та повоєнні політичні репресії. Розглянуто період після проголошення та утвердження державної незалежності України. Максимально враховано сучаснінаукові погляди, уточнено концептуальніположення, оцінкиісторичнихподій та осіб.
Ірина Горисюк