15 лютого 2020 – 31 річниця з дня виведення військ з Афганістану

Бібліотечно-інформаційний центр

15 лютого 2020

За  перевали  Гіндукуша,

Де  гори  свічками  стоять.

Вони  живі  віддали  душі,

І  вічним  сном  солдати  сплять.

                                                                                                                                                                                                                     Віра Кухарук 

 

Рішення ввести радянські війська до Афганістану ухвалено 12 грудня 1979 року на засіданні Політбюро ЦК КПРС і оформлено секретною ухвалою ЦК КПРС. Офіційна мета введення була — запобігти загрозі іноземного військового втручання.

Військове угруповання, яке офіційна радянська пропаганда називала винятково Обмеженим контингентом радянських військ опинилося безпосередньо втягнутим у громадянську війну, що розгоралася в Афганістані, і стало її активним учасником.

У конфлікті брали участь збройні сили уряду Демократичної Республіки Афганістан з одного боку і озброєна опозиція (моджахеди, або «душмани») — з іншого. Боротьба велася за повний політичний контроль над територією Афганістану. Моджахедам в ході конфлікту підтримку надавали військові фахівці США, ряд європейських країн-членів НАТО, а також пакистанські спецслужби.

25 грудня 1979 року почалося введення радянських військ в ДРА по трьох напрямах: Кушка—Шинданд—Кандагар, Термез—Кундуз—Кабул, Хорог—Файзабад. Десант висаджувався на аеродромах Кабул, Баграм, Кандагар.

Афганська війна тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року, тобто 3340 днів.

14 квітня 1988 року за посередництва ООН в Швейцарії міністрами закордонних справ Афганістану і Пакистану підписані Женевські угоди про політичне врегулювання ситуації в ДРА. Радянський Союз зобов'язався вивести свій контингент в 9-ти місячний термін, починаючи з 15 травня 1988 року. 15 лютого 1989 року з Афганістану повністю виведені радянські війська.

Всього у війні Радянська Армія втратила 14 427 чоловік, КДБ — 576 чоловік, МВС — 28 чоловік загиблими і зниклими безвісти. Поранення і контузії отримали більше 53 тисяч чоловік.

Радянсько-афганську війну пройшло більше 160 000 українців. З них 2 378 загинули, 60 вважаються зниклими безвісти або тими, що потрапили в полон. Поранення отримали більше 8 000 українців, з них 4 687 повернулися додому інвалідами. Із 72 осіб, удостоєних за роки «афганської» війни звання Герой Радянського Союзу є 11 українців.

З Рівного було мобілізовано 1220, а всього з області – 3500 осіб. На війні в Афганістані загинуло 15 рівнян.

Ми пам’ятаємо про загиблих, схиляємо голови перед їх подвигом та мужністю. І часу не підвладно викреслити з нашої пам’яті ті героїчні подвиги, приклади вірності військовому обов’язку, продемонстровані тисячами синів і дочок України, яким довелося нести нелегку військову службу в горах Афганістану.

Більше інформації – на книжковій виставці читального залу БІЦ коледжу.

 

Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki/Війна_в_Афганістані_(1979—1989)

 

Світлана Андрійчук, провідний бібліотекар БІЦ