Геніальна українка, яка стала сумлінням нації

Бібліотечно-інформаційний центр

19 березня 2019

19 березня виповнюється 89 років від дня народження Ліни Костенко.

«Страшні слова, коли вони мовчать…»

Ліна Костенко

Біографія Ліни Костенко – приклад для українців. Своїм життям та творчістю геніальна письменниця заслужила титул сумління нашої нації. Вона не скорилася, коли радянська цензура заборонила друкувати її твори, вона не мовчала в складні для України часи. Усе своє життя геніальна поетеса та письменниця не боялася влади та відкрито говорила всю правду про неї. Зараз вона воліє мовчати, а з нами говорять її твори.

Перші вірші Ліна Костенко вийшли друком, коли їй було 16 років. Дебютна збірка поезій "Проміння землі" опублікована у 1956 році, друга збірка "Вітрила" - у 1958 році, за нею – збірка "Мандрівки серця" (1961 р.). Поетесі одразу вдалося завоювати любов та повагу українців, але не всім подобалася її творча діяльність. "Зоряний інтеграл" 1962 року заборонила до друку цензура, і відтоді ім'я Ліни Костенко зникло на 15 років. Увесь цей час поетеса писала "в шухляду" та стала однією з ключових фігур покоління українських шістдесятників.

За час вимушеного мовчання поетеса не сиділа склавши руки та створила свої найкращі твори: і "Берестечко", і "Маруся Чурай", і поезії, що згодом ввійшли до збірок "Над берегами вічної ріки" та "Неповторність". Повернутися до читачів Костенко змогли лише 1977 року: тоді опублікували збірку її віршів "Над берегами вічної ріки", а 1979-го — історичний роман у віршах "Маруся Чурай", який чекав свого виходу 6 років. За нього поетеса отримала Державну премію імені Тараса Шевченка.

Після книги італійською "Інкрустації" (1994) та "Берестечка" (1999) Ліна Костенко знову взяла паузу. На 10 років вона вже за власним бажанням зникла з публічного простору України. Вона відмовилася від звання Героя України, а до громадського життя на деякий час повернулася лише в період Помаранчевої революції.

Літературне повернення Ліни Костенко відбулося 2010 року: письменниця видала свій перший прозовий твір "Записки українського самашедшого", що викликав великий ажіотаж. У січні 2011 року поетеса вирушила в тур-презентацію свого першого роману, але 9 лютого вона перервала свій тур через особисту образу.

У лютому 2011 року вийшла друком поетична збірка "Річка Геракліта", до якої увійшли раніше написані вірші та 50 нових поезій.

Бібліотечно-інформаційний центр коледжу запрошує усіх користувачів долучитись до міжнародного флешмобу з нагоди дня народження Великої Українки у соціальних мережах. Деталі – на нашій сторінці у Фейсбук. 

Людмила Бурячинська, завідувач БІЦ

У повідомленні використані матеріали сайту:

https://maximum.fm/biografiya-lini-kostenko-ta-cikavi-fakti-pro-neyi_n137725