Активне поширення масових відкритих онлайн-курсів (укр. МВОК від англ. MOOC – Massive Open Online Course) впродовж останніх п’яти років кардинально змінює освітній формат, не лише даючи можливість студентам з цілого світу слухати лекції найкращих викладачів та брати участь у форумних дискусіях. . із сотнями тисяч учасників, але й виводячи самих викладачів поза стінами традиційних аудиторій і раз у раз надихаючи їх експериментувати з інноваційними освітніми форматами. І хоча в Україні таке навчання та викладання лише набуває популярності, вже зараз можна переконатися, що інтернет-платформи МВОКів є прекрасним ресурсом для підвищення рівня фахових знань, вдосконалення навичок, а часто – і незамінним інструментом для саморозвитку.Нижче подаємо перелік найпопулярніших платформ з усього світу.

Прометей

https://prometheus.org.ua/

Український громадський проект масових відкритих онлайн-курсів. Головним планом проекту є безкоштовне надання онлайн-доступу до курсів університетського рівня всім бажаючим, а також надання можливості публікувати та розповсюджувати такі курси провідним викладачам, університетам та компаніям. Крім того, Prometheus надає доступ до онлайн-курсів підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

Реєстрацію на перші чотири онлайн-курси проекту, які були підготовлені викладачами трьох відомих українських університетів – КНУ імені Тараса Шевченка, КПІ та Києво-Могилянської академії було відкрито 15 жовтня 2014 року . За перші 6 місяців з моменту запуску проекту на веб-сайті вже було зареєстровано понад 70 тисяч користувачів, для яких було доступно 20 курсів. На сучасному етапі на Prometeus зареєстровано близько 500 тисяч учасників, пропонується платформа понад 40 курсів від викладачів українських університетів, а також переклади МВОКів, надприклад, всесвітньовідомих курсів Гарвардського університету “CS50” та “Наука критичного мислення”.

EdEra

https://www.ed-era.com/

Українська студія онлайн-освіти, що виникла 2014 року після того, як двоє студентів КНУ пройшли перший МВОК Массачусетського технологічного університету “Схеми та електроніка”. Наразі команда створила більше як 1000 освітніх роликів, запустила десять відкритих онлайн-курсів та інтерактивних підручників, а разом із Міністерством освіти і науки вони реалізували проект із оновленням шкільних програм. Їхній останній курс — «Лайфхаки з української мови» — став першим в Україні масовим відкритим онлайн-курсом (МВОК), який отримав рекомендацію МОН.

Детальніше про проект – в інтерв'ю  The Ukrainian.

EdEra Books  — соціальний проект інтерактивної освітньої літератури. Онлайн-книги на EdEra складаються з ілюстрованих текстів з інтегрованими відео та тестами для перевірки здобутих знань. Дозволяють поєднати різні методи сприйняття інформації та підвищити ефективність навчання. І головне — безкоштовний доступ онлайн 24/7.

EdX

https://www.edx.org/

Заснований Гарвардським університетом та Масачусетським технологічним університетом у 2012 році, EdX є центром онлайнового навчання та надає послуги МВОК на відкритій безкоштовній платформі OpenEdX, пропонуючи своїм слухачам високоякісні курси, авторами яких є понад 90 найкращих університетів та установ цілого світу.

Coursera

https://www.coursera.org/

Coursera заснували в 2012 році два професори Стенфордського факультету комп'ютерних наук, які хотіли б поділитися своїми знаннями та навичками зі світу. Професори Дафна Коллер та Ендрю Нґ розмістили свої курси в Інтернеті, які зробили відкритими для всіх охочих і протягом кількох місяців навчали більше студентів, ніж могли навчатися в аудиторіях протягом всього свого життя. Так з’явилася платформа, на якій сьогодні розміщено понад 2 тисячі курсів із понад 180 спеціалізацій на 4 освітніх рівнях, зареєстровано близько 25 мільйонів слухачів – будь-хто і де завгодно може навчатися тут та отримувати кредити 149 провідних університетів світу, які є партнерами Coursera.

Майбутнє навчання

https://www.futurelearn.com/

Освітня платформа Відкритого університету, що має 40-річний досвід дистанційного навчання та онлайн-освіти. Перші онлайн-курси побачили світ у вересні 2013 року, і за цей час навчальними пропозиціями скористалося понад 6,5 мільйонів людей, а партнерами FutureLearn стали 130 освітніх організацій та установ з цілого світу.

Udacity

https://www.udacity.com/

Виникнення Udacity стало результатом експерименту в Стенфордському університеті, в якому Себастьян Трон і Петро Норвіг запропонували всім охочим вільно і безкоштовно пройти свій онлайн-курс “Вступ до штушного інтелекту”. На цю пропозицію відгукнулося понад 160 000 студентів із понад 190 країн, і невдовзі після цього народилася платформа  Udacity . Зараз курси на платформі великою мірою скеровані на те, щоб забезпечити кожному навчання не тільки на лекціях у школі чи університеті, але й продовжити все життя для подолання розриву між реальними навичками, відповідною освітою та зайнятістю.

Canvas Network

https://www.canvas.net/

Американська платформа онлайн-навчання, заснована компанією Instructure 2010 року на основі власної системи дистанційного навчання Canvas, яка використовує понад 3 000 університетів, шкіл та освітніх програм по всьому світу, а академія Мережева Cisco називає “найбільшою аудиторією у світі”. Більшість курсів є безкоштовними, хоча на платформі з'являються також комерційні партнерські програми. Курси переважно присвячені розвитку інформаційних технологій у різних сферах життя.

Openuped

http://openuped.eu/

Перша і наразі єдина загальна МВОК-ініціатива, заснована 2013 року Європейською комісією та Європейською асоціацією університетів дистанційного навчання (EADTU), до якої увійшли Франція, Італія, Литва, Нідерланди, Португалія, Словаччина, Іспанія та Велика Британія, а також Росія, Туреччина та Ізраїль . OpenupEd почався з 40 курсів у різних тематичних областях. Із самого початку кожен партнер пропонував курси на власних освітніх платформах та різними мовами. Завдяки співпраці партнерів OpenupEd із країнами Азії та Африки за посередництвом ЮНЕСКО на сучасному етапі студенти можуть звернути понад 200 МВОКів 13 мовами, зокрема арабською.

Іверсіті

https://iversity.org/

Європейський освітній онлайн-ресурс, що з 2011 року спеціалізується на проведених інтерактивних курсах та лекціях для вишів, а з 2012 року розміщує на своїй платформі різні відкриті масові онлайн-курси. На сьогодні університет нараховує понад 750 000 зареєстрованих користувачів та більше мільйонів студентів, а також є єдиною з багатьох платформ, завдяки якій за проходження онлайн-курсів студенти з усього світу можуть отримати ECTS-кредити.

Stanford Open Edx

http://online.stanford.edu/

Платформа, що пропонує різноманітний доступ до професійного освітнього контенту від численних шкіл та університетських кафедр, а також можливість безкоштовно брати участь в онлайн-курсах, які організовують викладачі Стенфордського факультету в усьому світі протягом усього життя.

Codecademy

https://www.codecademy.com/

Інтерактивна онлайн-платформа з вивчення 7 мов програмування – Python, PHP, jQuery, JavaScript, Ruby, а також описових мов зовнішньої розмітки веб-сторінок HTML та CSS, заснована 2011 року. Сайт дозволяє кожному створювати та публікувати нові курси, використовуючи Course Creator, а також для деяких курсів назву «пісочниці», у яких користувачі можуть тестувати свої програмні коди. 2012 року більше 450 тис. людей взяли участь у безкоштовній інтерактивній програмі Code Year від Codecademy, а в грудні 2013 року Codecademy запустила iOS-додаток “Hour of Code” для тих, хто прагне освоювати програмування в ігровій формі. Станом на січень 2014 року 24 мільйони користувачів виконали понад 100 мільйонів вправ.

Академія Хана

https://uk.khanacademy.org/

Платформу заснував Салман Хан 2006 року через кілька років після того, як навчався своїй кузині математики за допомогою миттєвих повідомлень. Khan Academy створює навчальні лекції на YouTube , її веб-сторінка перекладена на 23 мови, а відео — на 65. Без мікролекцій веб-сторінка організації має практичні заняття та методичні матеріали для вчителів. Усі ресурси доступні безкоштовно для кожного охочого в нашому світі.

 

Дія. Цифрова освіта

https://osvita.diia.gov.ua/ 

Національна онлайн-платформа для розвитку цифрової грамотності, яка запущена з 2020 року. "Ми хочемо, щоб кожен українець комфортно проживав в країні. Був конкурентоспроможним на працю. Досконалював себе щодня. Вирішував особисті потреби. Для цього ми даємо вільний доступ кожному громадянину до навчання цифрової грамотності. Ви також ефективно та безпечно використовуєте сучасні цифрові технології в роботі". та навчанні, у професійному та особистісному розвитку», - запевняють автори проекту. При розробці курсів автори платформи спиралися на загальноєвропейські стандарти викладання та оцінки цифрової компетентності. таким чином, курс із базової цифрової грамотності спирається на Рамку цифрової компетентності для громадян DigComp.