«Моя єдина Україна. 22 січня - День Соборності!»: книжкова виставка

Бібліотечно-інформаційний центр

21 січня 2020

22 січня - День Соборності (День Злуки) відзначається в Україні з 1999-го року відповідно до Указу Президента України № 42/99.

Соборність втілює у собі безапеляційну необхідність територіальної єдності та об’єднує ідеї неподільності і незалежності української землі. Соборність як державотворницька ідея та патріотичне переконання почала формуватися після об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві. Саме цю ідею мали за вектор українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Пилип Орлик. Особливо гостро питання соборності та неподільності постало у XVIII — початку XX століття, коли тогочасна Україна була поділена між Польщею, Московією, Румунією та Австро-Угорщиною.

Саме 22-го січня 1918-го року відбулося проголошення Першої Незалежності, а у цей же день рік потому проголосили Акт злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

«Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22-го січня 1918-го року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22-го січня 1919-го року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в одну державу», – пояснюють в Українському інституті національної пам’яті.

22-го січня важливо відзначати і як День Соборності, і як День Першої Незалежності.

Проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

Акт Злуки був не випадковим явищем, а наслідком і вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, які були в складі різних держав.

У День Соборності українців ми закликаємо пам’ятати про ціну, яку доводиться платити за єдність, свободу і незалежність, аналізувати й враховувати помилки минулого, зберігати цей безцінний скарб єдності та свободи, що робить нас гідними нащадками наших батьків!

Більше інформації можна отримати, переглянувши матеріали книжкової виставки «Моя єдина Україна. 22 січня - День Соборності!» у читальному залі.

Людмила Бурячинська, завідувач БІЦ

За матеріалами Українського інституту національної пам’яті: http://www.memory.gov.ua/methodicmaterial/metodichni-materiali-ukrainskogo-institutu-natsionalnoi-pam-yati-do-dnya-sobornosti