«Чарівний світ української мови»: книжкова виставка

Бібліотечно-інформаційний центр

21 лютого 2019

(21 лютого – Міжнародний день рідної мови)

Для кожної людини її рідна мова була і залишається найдорожчої у світі, бо саме вона визначає пам'ять народу в історичному і цивілізаційному часі.

Сучасна Україна, як європейська держава з великим розмаїттям етнічних спільнот, надає можливість усім національним меншинам розвивати, збагачувати і зберігати свої рідні мови. Водночас, мовою національної консолідації є державна українська мова, яка відображає самобутність багатомільйонного Українського народу і є основою його духовності та історичної пам’яті.

Міжнародний день рідної мови — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі. Адже у світі існує близько 6000 мов і майже половина з них знаходиться на межі зникнення. Відзначають Міжнародний день материнської мови і в Україні.

Пропонуємо 10 цікавих фактів про українську мову:

  1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
  2. За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.
  3. В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
  4. 448 р. візантійський історик ПріскПанійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова “мед” і “страва”. Це була перша згадка українських слів.
  5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва “руська мова”.
  6. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”.
  7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.
  8. В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
  9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
  10. Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово “вороги” – “вороженьки”.

Запрошуємо переглянути тематичну виставку у читальному залі БІЦ.

Людмила Бурячинська, завідувач БІЦ

Джерела:

 https://osvita.ua/legislation/Ser_osv/63384/

https://v24.com.ua/uk/greeting/vitau/71-%

https://vestnik.in.ua/2016/02/21/sogodni-mizhnarodniy-den-ridnoyi-movi-10-tsikavih-faktiv-pro-ukrayinsku-movu/