Куліш Микола Гурович. До 125-річчя від дня народження

Бібліотечно-інформаційний центр

06 грудня 2017

6 грудня минуло 125 років від дня народження Миколи Гуровича Куліша -  одиного з найяскравіших та найбільш оригінальних українських драматургів першої половини минулого століття.

Народився Микола Куліш 6 грудня 1892 року у Чаплинці, що на Одещині, у родині наймитів. Тому з 5 років, хлопчик також наймитує. З малечку проявив себе здібною дитиною та відрізнявся  з-поміж інших чудовою пам’яттю. Після смерті матері, батько одружується вдруге та зловживає алкоголем. Бачачи як в Миколі помирає талант, вчитель В. Губенко зібрав у селян кошти у розмірі 100 карбованців щоб хлопець зміг вирватись та навчатись в Олешківському училищі. Там вперше він складає сатиричні віршики, з-за чого був вигнаний з училища. Теж саме відбулось і в Олешківській чоловічій гімназії де він провчився до 1913 року. В 1914 році він знайомиться з Антоніною Невеллів, яка через рік стане його дружиною. Навчився грати на скрипці, мандалині та геліконі. Створив сімейний оркестр.

В роки Першої світової війни був на посаді начальника штабу Першого селянського радянського Дніпровського полку. Пише свою перш п’єсу «Патетична соната». Пише свою знамениту трагедію «97» і в 1925 році переїжджає до Харкова, де знайомиться з найвидатнішими письменниками України – М. Хвильовим, О. Вишнею, А. Любченком. Вони організовують товариство ВАПЛІТЕ де Куліш стає президентом. Пише найвидатніші твори, такі як «Мина Мазайло», «Хулій Хурина» та «Зона».   Микола Куліш та Лесь Курбас – основоположники українського театру. Гостро показували проблему українізації, за що були виключені з Комуністичної партії.

            Микола Куліш засновник нової течії у драматичному мистецтві. На твори Куліша знято багато фільмів. За написання п’єс антикомуністичних напрямів був засуджений до ув’язнення на 10 років у спец таборах. Тримали його на Соловках як небезпечного злочинця, після чого 3 листопада 1937 року —  за постановою особливої трійки НКВС розстріляний в урочищі Сандармох Медвеж’єгорського району, Карелія.

БІЦ коледжу пропонує переглянути невеликий відеоролик про життя і творчість письменника:

 


Підготувала Ірина Горисюк